Ekstrakcja zęba – higiena jamy ustnej

Ekstrakcja zęba jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Często jest ostatecznością, gdy nie ma możliwości uratowania chorego zęba. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu i stosowanie się do zaleceń lekarza. Po wyrwaniu zęba należy odpowiednio dbać o powstałą ranę, dzięki czemu można uniknąć możliwych powikłań.

 

Ekstrakcja zęba – co to jest?

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie, jest standardową procedurą wykonywaną w praktyce stomatologicznej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przez dentystę lub chirurga stomatologicznego. Skuteczność i bezpieczeństwo procedury zależy przede wszystkim od wiedzy, doświadczenia i umiejętności lekarza. Błąd podczas ekstrakcji zęba może skutkować różnego rodzaju powikłaniami, np. uszkodzeniem tkanek miękkich lub zęba sąsiadującego, złamaniem kości czy zwichnięciem żuchwy.
Dobrze przeprowadzony zabieg znacząco niweluje możliwość wystąpienia powikłań i ułatwia późniejszą rehabilitację protetyczną. Opracowano również narzędzia, które ułatwiają prawidłową ekstrakcję, a dzięki nim samo wyrwanie zęba jest mniej traumatyczne dla pacjenta. Jednak mimo wszystko mogą pojawić się powikłania, zwłaszcza jeśli pacjent nie będzie stosował się do pozabiegowych zaleceń lekarza.

Wskazania do wykonania zabiegu

Konieczność wykonania ekstrakcji zęba może wynikać z: zaawansowanej choroby przyzębia, ropnia, złamania zęba lub nieskutecznego leczenia kanałowego. W przypadku zęba zatrzymanego jego wyrwanie jest niezbędne. Częstą przyczyną usunięcia zęba jest umożliwienie przeprowadzenia leczenia ortodontycznego lub protetycznego.

Zabieg dentystyczny

Zabieg ekstrakcji wymaga odpowiedniego podejścia do higieny jamy ustnej

Ekstrakcja zęba – przeciwwskazania

Wiele osób uważa, że ekstrakcja zęba jest prostym zabiegiem, który wykonuje się, gdy nie ma innej możliwości uratowania chorego zęba. Wbrew pozorom wyrwanie zęba nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie trudna jest ekstrakcja zębów mądrości, zwłaszcza tych zatrzymanych.
Istnieje wiele przeciwwskazań do usunięcia zęba. Oczywiście wystąpienie któregoś z nich u pacjenta nie wyklucza możliwości przeprowadzenie zabiegu. Jednak przeciwwskazania zdecydowanie utrudniają procedurę, co wymaga od lekarza szczególnego przygotowania się. Dlatego zawsze powinniśmy poinformować swojego dentystę, jeśli mamy:

Nasz dentysta powinien wiedzieć, jeśli cierpimy na jakąś chorobę ogólnoustrojową. Jest to ważne, ponieważ powinien być on przygotowany na możliwość wystąpienia powikłań związanych z tymi schorzeniami, np. zaburzeń krzepnięcia krwi.

 

Jak się przygotować do ekstrakcji zęba?

Odpowiednie przygotowanie się do wizyty, w trakcie której będziemy mieli wyrywany ząb, jest bardzo ważne. Procedura usuwania zęba jest stresująca dla wielu pacjentów. Dlatego warto zadbać o swój komfort psychiczny.
Przed wizytą należy zjeść posiłek i nawodnić organizm, ponieważ po wyrwaniu zęba pacjent nie powinien jeść ani pić przez kilka godzin. Nie zapominajmy również o odpowiedniej higienie jamy ustnej przed zabiegiem. Umyjmy porządnie zęby szczoteczką oraz wyczyśćmy przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Dobrym pomysłem jest także przepłukanie jamy ustnej odpowiednim płynem.
Palacze powinni zrezygnować z palenia w dniu ekstrakcji, ponieważ nikotyna obkurcza naczynia i zaburza przepływ krwi, co sprzyja wystąpieniu powikłań. Z tego samego względu warto się wstrzymać z paleniem także do 2-3 dni po zabiegu.

Czy ekstrakcja zęba musi boleć?

Nie nastawiajmy się także na ból. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, dlatego dopiero po zabiegu pacjent może odczuwać ból oraz dyskomfort. Jednak środki przeciwbólowe skutecznie zniwelują ten problem.
Przed zabiegiem koniecznie należy poinformować lekarza o wszelkiego rodzaju chorobach ogólnoustrojowych, jeśli na jakąś cierpimy.

 

Ekstrakcja zęba – etapy zabiegu

Prosta ekstrakcja zęba

Przed samą ekstrakcją dentysta ocenia stan zęba i decyduje o jego wyrwaniu. By pacjent nie odczuwał bólu podczas zabiegu, podawane jest znieczulenie miejscowe. Gdy zacznie ono działać, lekarz przystępuje do procedury wyrwania zęba. Najpierw zrywa więzadło otaczające ząb oraz doprowadza do jego zwichnięcia. Wówczas może zerwać włókna ozębnej i oddzielić go od kości szczęki. Po czym zdecydowanym ruchem wyjmuje go z zębodołu. Gdy ząb zostanie już wyrwany, dentysta dokładnie oczyszcza zębodół z pozostałości zęba oraz fragmentów kości, jeśli są objęte stanem zapalnym. Następnie w miejscu zabiegu lekarz umieszcza tampon stomatologiczny, który ma zatrzymać krwawienie. Pacjent powinien go zagryzać przez około 20 minut.
Po samym zabiegu lekarz instruuje pacjenta, jak należy dbać o miejsce zabiegu, by nie doszło do powikłań. Pacjent bezsprzecznie powinien ich przestrzegać.

Chirurgiczne usunięcie zęba

Niestety nie zawsze możliwa jest prosta ekstrakcja. Usunięcie ósemek i niektórych zębów trzonowych wymaga chirurgicznego usunięcia zęba. Przed zabiegiem pacjentowi również podaje się znieczulenie. Kiedy zacznie działać, lekarz nacina dziąsło i odseparowuje ząb od otaczających tkanek. Następnie usuwa warstwę kości otaczających ząb i wyjmuje go z zębodołu. Po wszystkim zszywa ranę. Po 7-10 dniach należy udać się na wizytę kontrolną, podczas której dentysta zdejmie wcześniej założone szwy.

 

Ekstrakcja zęba – higiena po zabiegu

Po wyrwaniu zęba bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, co pozwoli ranie spokojnie się zagoić i zmniejszy ryzyko powikłań pozabiegowych, np. wystąpienia suchego zębodołu – czyli bolesnego stanu zapalnego, związanego z utratą skrzepu, który jest najlepszym biologicznym opatrunkiem po usunięciu zęba. Głównie od naszego postępowania i stosowania się do zaleceń lekarza zależy, jak długo się goi miejsce zabiegu.
Bezpośrednio po ekstrakcji zęba powinniśmy przede wszystkim odpocząć przez 24 h po zabiegu. Wysiłek fizyczny nie jest wskazany, a nawet sportowcy będą musieli wytrzymać jeden dzień bez treningu.
Równie ważna jest kwestia zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, by uniknąć zainfekowania rany przez bakterie. Dokładnie myjmy zęby, nie zapominając przy tym o policzkach, języku i podniebieniu. Pomińmy jedynie miejsce zabiegu, by nie naruszyć powstałego skrzepu. W celu zachowania higieny warto stosować stomatologiczny żel na dziąsła np. z chlorheksydyną, która pomaga między innymi zachować odpowiednią higienę po zabiegach chirurgicznych. Warto jednak odczekać 24 godziny, by nie naruszyć delikatnego jeszcze skrzepu. Można również płukać jamę ustną specjalnym płynem, np. Eludrilem EXTRA.

 

Ekstrakcja zęba – co dalej

Sam zabieg ekstrakcji zęba nie oznacza końca leczenia. Usunięte zęby należy zastąpić implantem lub mostem (jeśli jest ich więcej). Jest to ważne, ponieważ braki w uzębieniu utrudniają spożywanie pokarmów. Poza tym implanty zapobiegają przechylaniu się zębów sąsiadujących, które z czasem mogą się złamać i wypaść. Dlatego każdy usunięty ząb (z wyjątkiem ósemki) należy zastąpić implantem zębowym.
Należy jednak mieć na uwadze, że leczenie jest czasochłonne. Po ekstrakcji zęba należy odczekać, aż kość wyrostka zębodołowego się zagoi. Z tego względu ze wszczepieniem implantu często należy czekać nawet kilka miesięcy.
Na szczęście powoli realna staje się możliwość wczesnego wszczepienia implantu. Duże znaczenie ma doświadczenie i umiejętności lekarza prowadzącego kurację, gdyż jest ono trudniejsze niż standardowe. Jednak zadowolenie pacjenta i estetyka po wyleczeniu jest znacznie bardziej zadowalająca, gdy implant wszczepi się wcześniej. Powinniśmy jednak pamiętać, że o implant należy dbać dokładnie tak samo, jak o naturalne zęby. Dzięki czemu będzie dobrze służył przez wiele lat.

Literatura

Opublikowano: 3 listopada, 2020 (Ost. akt. 18 stycznia, 2021 )